GÜNEŞ, KUM VE ENERJİ

Güneş, Kum ve Enerji bu üçlemenin birleştiği mekan Kudadoo. Ünlü mimar Yuji Yamazaki tarafından tasarlanan Kudadoo adlı ada oteli ihtiyacı olan tüm enerjiyi güneş panelleriyle kaplı çatısından alıyor.

Maldivler’de bulunan ve 5 yıldızlı otel olan Kudadoo yeşil ve sürdürülebilir olma özelliği ile diğer otellere de örnek olması sebebiyle bugünkü makalemizin konusu oldu.

Maldivler Lhaviani mercan adasında kurulan otel Kudadoo, etkileyici güneş enerjili çatısıyla göz kamaştırıyor. Güneş panellerini adanın genel tasarımına entegre eden Yuji Yamazaki bu sayede sürdürülebilir turizmde nelerin mümkün olduğunu göstermek istemiş. Kudadoo ise fotovoltaik çatının görünür olması ile otelin çevreci yaklaşımını ön plana çıkarmayı ve mekanın ikonu haline gelmesini amaçlıyor. Geleneksel Japon mimarisinden esinlenerek tasarlanan binalar, sadece enerji üretimini en üst seviyeye çıkarmakla kalmıyor, aynı zamanda paneller arasındaki boşluktan gelen güneş ışığıyla, gündüz aydınlatma masraflarını da en aza indiriyor.

320 Kw gücündeki güneş enerjisi sistemi üç hektarlık (30.000 metrekare) Kudadoo adasına, herhangi bir ek enerji kaynağına ihtiyaç duymadan adanın tüm elektrik ihtiyacını karşılıyor. Bu sistem 5 yıl içerisinde kendini amorti edecek ve 5 yıl sonrasında adanın tüm elektrik ihtiyacı bedavaya karışılanmış olacak. 

Adadaki tesisin ahşap yapısı ve her bir odası çevre dostu malzemeler kullanılarak inşa edilmiş. Kullanılan ahşap malzemeler, Kanada, Yeni Zelanda ve Endonezya’da sürdürülebilirlik sertifikası almış ormanlardan elde edilen keresteden üretilmiş. Adanın mimarisi ayrıca gün ışığı ve doğal hava akımı gibi pasif ev özelliklerinden de faydalanıyor. Özel üstü açık alanların yarısı her gün en az 5 saat gölgede kalacak şekilde tasarlanmış. Bir ya da iki yatak odalı yapılar kum lagününde bulunuyor ve müşterilere açık. Her bir özel villanın büyük boy yatağı olan açık yerleşim planı, geniş bir salonu, banyosu, el yapımı mobilyaları, Tazmanya Meşesinden zemini, eko-soğutma sistemi, geniş özel üstü açık alanı ve uçsuz bucaksız deniz manzarası bulunuyor. 

Tesiste ayrıca geniş bir yüzme havuzu, iskelesi ve restoranı bulunuyor. Müşteriler kendi villalarında özel akşam yemeği hizmeti alabiliyor ya da yerel lezzetler sunan restoranları ziyaret edebiliyor. Bu restoranlardan biri de denizaltı restoranı. ziyaretçiler dalış, yelkenli, balık tutma, günlük geziler ve su sporları gibi etkinliklere katılabiliyor.

Kudadoo’da konaklamak isterseniz baya para dökmeniz gerekiyor. İki kişilik, bir tek yatak odalı villada bir gece geçirmenin bedeli yol ücretiyle beraber 30 bin tl tutmaktadır. Gecelik ücreti 4 bin dolar civarındadır.

Kaynak:https://www.gezegensolar.com/journal2/blog/post?journal_blog_post_id=65