İHTİYACINIZ OLAN GÜNEŞ PANELİ SAYISINI BULMA

Bir çok arkadaşımız güneş paneli ile ilgili projelerinde kaç panel gidecek, proje için güneş paneli sayısını nasıl hesaplarız, bulunduğumuz bölgeye göre güneş paneli sayısı değişir mi, kaç adet güneş paneli kullanmalıyız gibi bir çok sorular sordular. Bizde bu soruları hem basit hemde detaylı bir şekilde formüllerle anlatmak istiyoruz. 3 Adımda sizlere ihtiyacınız olan panel sayısını bulmayı açıklayacağız.

  1. Hesabımız Ne Kadar Elektrik İhtiyacımız var?
  2. Hesabımız ise Güneş Potansiyeli Hesabı yapmak?
  3. Hesabımız ise Ne Kadar Panel Kullanmalıyım?

İlk hesabımız Ne Kadar Elektrik İhtiyacımız olduğunu bulmak. Bu hesabı bulmak için güneş panelini nereye kuracaksınız bu soruya cevap verelim.

Evinize, fabrikanıza veya elektrik şebekesinin olduğu bir yere güneş paneli kuracaksanız buradaki makale ile Elektrik Gideri Hesabının nasıl yapıldığını detaylı görebilirsiniz.

Elektrik giderinizi öğrendikten sonraki hesabımız ise Güneş Potansiyeli Hesabı yapmak. Bu hesabı bulunduğumuz bölgede ne kadar güneş var günlük kaç saat güneşten yararlanabiliyoruz bunu öğrenmemiz için gerekli. Güneş potansiyeli hesaplama isimli makalemiz ile bulunduğunuz bölgenin detaylı güneş geliş saatini ve potansiyelini öğreneceğiz.

Son hesabımız ise Ne Kadar Panel Kullanmalıyım? 

Kaç güneş paneli kullanmalıyım sorusuna cevap verebilmemiz için bir önceki işlemlerimiz olan ne kadar elektrik giderimiz de bulduğumuz toplam gideri sonraki aşamada bulduğumuz güneş potansiyeline bölmemiz gerekiyor.Ankarada ki bir bağ evi için bulduğumuz 1,3 Kw Elektrik Tüketimini / 5,6 Güneş potansiyeline böldüğümüzde güneş paneli miktarı ortaya çıkıyor. 0,232 Kw bu da demek 250 watt bir panel bizim bağ evimizin ihtiyacını karşılar.

Mantıken düşündüğümüzde 250 watt bir adet panel günde ortalama 5 saat bile güneş ışığı görse 1250 watt üretim yapacaktır. Yani bizim için yeterli olacaktır.

Bir bağ eviniz var ve sadece yazın kullanıyorsanız bu hesabı yapmanız gerekiyor.
Yazın kullanılan bir sistemde daha az panel olacaktır. Yazın sürekli güneş gören ve elektrik üretilecek bir sistem kuruyoruz. Ama kışında kullanılacak olsaydı panel sayımız artacaktı. Mantıklı bir yorum yapacak olursak güneşin panelleri görme süresi ile üretilen elektriğin fazlalığı doğru orantılıdır.

Mesela Adanada bir bağ evine 4 tane 250 watt panelden oluşan 1 Kw Solar Sistem var.

Bu sistem Kışın Aralık ayında az güneş  gördüğü için bir ay boyunca 90 Kw elektrik üretir. Günlük ise 90 Kw / 30 gün = 3 Kw Üretim Yapar.

Bu sistem Yazın Temmuz ayında çok güneş gördüğü için bir ay boyunca 166 Kw elektrik üretir. Günlük ise 166 Kw / 30 gün = 5.3 Kw Üretim Yapar.

Not: (Bu hesapları yukarıda güneş potansiyeli hesaplama kısmından inceleyebilirsiniz.)

Yani 4 panelden oluşan 1 Kw Güneş sistemi Adanaya kurduğumuzda yaz ayında 5 kw gibi günlük üretim yapabilmektedir. Bu oran 1’e 5 demek yani 1 Kw kuruluma 5 kw üretim demektir. Biz bir bağ evine 5 kw sistem düşünüyorsak 1 kw solar panel işimizi görecektir.

Arkadaşlar unutmayalım ki panellerin üzerinde yazan 100 watt panel veya 250 watt panel saatlik üretimi göstermektedir.
Anlatmak istediğimiz şey 5 Kw ihtiyacı olan bir evin elektriğini 4 tane 250 watt Panelden oluşan 1 Kw sistem kaldırır. Saatlik 1 Kw ürettiği için 5 saat güneş ışığı gördüğü için 5 Kw elektrik üretmiş olacaktır.

Sadece Yaz Aylarında Kullandığımız Bağ Evimize Kaç Panel Gider Hesaplayalım

Şimdi Yaz aylarında kullandığımız bağ evimizin ne kadar elektrik gideri olduğunu hesapladık orta seviye bir bağ evinin günlük elektrik gideri 2 Kw‘dır.

Bulunduğu bölge ankara olsun güneş potansiyelini http://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html buradan bulduk yaz aylarında ortalama aylık 168 Kw bir üretim olacak. Günlük ise 168 Kw / 30 Gün = 5,6 Kw üretim olacak.

Burada toplam Elektrik ihtiyacımızı, elektrik potansiyelimize bölünce ne kadarlık panel kullanacağımız ortaya çıkacak.

Elektrik İhtiyacımız 2 Kw / Elektrik Potansiyelim 5,6 Kw = 0,357 Kw Panel işimizi görür

Buda demek oluyor ki Bağ Eviniz için 4 tane 100 watt paneli işimizi fazlası ile görecektir.

Kaynak : https://www.gezegensolar.com/journal2/blog/post?journal_blog_post_id=62